• 0324 933 22 24 - 0850 228 93 23
  • info@mersinmarinatur.com

Vize İşlemleri

ALMANYA VİZE İŞLEMLERİ

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?
Almanya vizesi, ülkeye seyahat planını gerçekleştirmek isteyen bordo (umumi) sahibi kişilerin, vize alabilmesi için Almanya vizesine tabi tutulmaktadırlar. İki ülke arasında imzalanmış olan vize muafiyet anlaşmasında ise yeşil pasaport, gri pasaport ve beraberinde siyah pasaporta sahip olan kişiler 180 günlük bir süre zarfının içerisinde 90 günü aşmayacak bir şekilde baz alınarak Almanya ülkesi için vize alımından muaf tutulmaktadırlar.
Almanya vizesi almak isteyen bordo sahibi kişiler ise kesinlikle vize işlemine tabi tutulmaktadırlar. Tüm bunların yanı sıra Schengen bölgelerine ait olan anlaşmalar doğrultusunda;
• Schengen sınırları içerisinde yer alan tüm dünya ülkelerinin, Schengen sınırlarına ait iç sınırların ise kontrole gerek kalmaksızın özgürce seyahat edebilmeleridir.
• Schengen bölgesi içerisinde bazı yerlerde polis belirli şartların altında; ülkenin iç sınırlarında, havaalanlarında ve sınır hatlarında gerekli kontrolleri yaparak insanlara seyahatleri ve seyahat süreçleri hakkında bilgi isteyerek buna ilişkin sorular da sorabilme hakkına sahiptir.
Vize talep eden kişilerin takip edebilmesi gereken pek çok adım bulunmaktadır. İlk önce kişinin geçerli bir pasaportunun olması şarttır. Almanya ülkesine neden gideceğini ve seyahati hakkında bilgi vermek zorundadır. Ne amaç için seyahat edeceği de belirlendikten daha sonra, kişiye en uygun vize türü için başvuru işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. Başvuru işlemleri sırasında ise kişinin mesleki durumu da oldukça büyük bir önem kazandırmaktadır.
Seyahat amacına göre değişkenlik gösterebilen vize türleri ise şu şekildedir; ticari, ticari, aile ve arkadaş ziyareti gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Her bir tür için ortak evrak listesi dışında hesaplanacak evrak listeleri de bulunmaktadır. Ancak mesleki durumuna göre hazırlanması gereken evraklar vardır; özel sektörde çalışan bir kişi, işveren kişisi, memuriyet, öğrenci, ev hanımı, çalışmayan ya da serbest meslek çalışanı olmasına bağlı olarak değişkenlikler göstermektedir. Kişi bu nedenle kendine uyum sağlayan vize türünü belirlemelidir.
Almanya vizesi için kişi, kendi mesleki durumuna ve yapacak yani planlayacak olduğu seyahat türüne göre farklılıklar gösterebilmektedir. Kişi, kendine uygun vize çeşidini belirleyerek vizen için gerekli talep edilen evrakları hazırlayarak yetkili mecraların da yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine ya da firma aracılıkları ile talep edilmiş olan sıraya ve yine talep edilen şekle göre hazırlanmaktadır.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesiiçin kişinin yapacak olduğu gerekli işlemler, Türkiye sınırları içerisinde her nerede olursa olsun evrakların istenilen nitelikte hazırlanması halinde kargo ya da posta yolu ile vize merkezlerine ulaştırılması gerekmektedir.

Yetkililer beyan edilen evrak ve belgeleri inceleyerek eksik bir etmen fark etmeleri halinde, kişi ile iletişime geçip ek evrak ya da belge talebinde bulunabilme hakkına sahiptirler. Kişi tarafından yapılan başvurunun zamanında gerçekleşmesi için vize merkezleri çözüm odaklı çalışır ve Bulgaristan vize randevusunun alına işlemini, kişinin adına büyük bir titizlik ile yaparak, vize başvurusunu kişinin adına gerçekleştirmektedir.

Bulgaristan vizesi çıktıktan daha sonra kişinin pasaportu belirtilen adrese gönderimi sağlanmaktadır. Bu neticede kişi hiç zahmete girmeden, karışık evrak ve prosedürleri ile uğraşmasına gerek kalmadan vize başvurusunda kolaylıkla (yetkili mecralara) bulunabilmektedir. Akabinde kısa bir süre içerisinde kişinin vizesi sonuç almaktadır. İşlemden geçen pasaportlar en kısa süre zarfı içerisinde talebe bağlı olarak kargo ya da kurye aracılığı ile kişinin belirtmiş olduğu adrese teslim edilmektedir.

Bulgaristan vizesi başvuru işlemleri adına kişinin bizzat merkezde bulunmasına gerek yoktur. Bulgaristan vize başvurularında henüz biyometrik bir veri beyanı (parmak izi işlemleri) zorunluluğu yoktur. Dolayısı ile ikamet edilen bölgeden telefon aracılığı ile kişi rahat bir şekilde başvuru işlemini gerçekleştirebilmektedir. Evraklar daha sonra kişiye kargo yolu ile ulaştırılarak, işlemler bittikten sonra da pasaportu kişi teslim alabilmektedir.

Kişi böylelikle yorulmadan, karmaşık evrak prosedürleri ile uğraşmadan Bulgaristan vize başvurusu adına her türlü işlemi yapabilmektedir. Bulgaristan vizesi genellikle 15 günlük bir süre zarfında ve tek girişli verilmektedir. Ancak bazı istisnai durumları da elbette mevcuttur.

Bulgaristan vizesi işlemleri adına konsolosluk tarafından talep edilen bilgileri kişiler, kargo ya da kurye aracılığı ile vize merkezlerine gönderebilmektedirler. Şahsi bir şekilde başvuru merkezlerine gitmelerine gerek kalmadan yapmış olduğu vize kategorisine bağlı olarak kişinin Bulgaristan ülkesi için talep ettiği vize işlemleri resmi bir şekilde başlatılmaktadır. Ancak kişinin dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi ise talep edilen evrakların tam olması gerekmektedir. Aksi halde vize başvuru değerlendirme süreci olumsuz sonuç alabilmektedir.

Ancak, hatalı bir bilginin beyanında bulunan kişi için işler biraz karışmaktadır. Bu nedenle evrak hazırlamada ve talep edilen başvuru formunun doldurulma aşamasında kişi ekstra olarak dikkat etmelidir. Hatalı bilgilerin beyanında bulunan kişiye ve işlemde aracılık eden vize merkezine yetkili mecralar tarafından cezai yaptırımların uygulanması da muhtemeldir. Ancak eksik evraklarda yaşanılacak olan sorunlar için konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilme hakkına da sahiptir.

Bulgaristan vize başvurusu yapar iken kişinin konsolosluğa ve yetkilendirilmiş merkeze gitme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle kişi rahat bir şekilde vize işlemlerinden geçebilmektedir. Vizenin sonuçlanma süresi ise ortalama 5 iş günüdür.

Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai vizesi online bir şekilde temin edilmektedir. Dubai’ye seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler, Dubai vizesine başvurması gerekmektedir. Her ülkenin kendine ait vize kategorilerinin olmasından dolayı, Dubai’ye aitte bir vize işlem prosedürü bulunmaktadır.

Dubai vizesi için bordo pasaporta sahip olan vatandaşlar, Dubai vize işlemlerine tabi tutulmaktadır. Ayrıca e-vizenin de Türkiye ülkesi sınırları içerisinden temin edilmelidir. Dubai vizesi ise online olarak gerçekleştirilen bir vize türüdür. Kişinin vize merkezine gitmesine gerek yoktur ve resmî web site üzerinden online olarak e-vize talebinde bulunmaktadırlar.

Ancak online bir başvuru olmasının dezavantajı ise, eksik ya da hatalı bir evrak söz konusu ise direkt olarak vize başvuru süreci değerlendirilmesi olumsuz ile sonuçlanmaktadır. Konsolosluk ek evrak talebinde bulunmamaktadır ya da kişiyi mülakat adına konsolosluğa çağırmamaktadır.

 Online olarak gerçekleşmesi bakımından başvuru formu üzerinde doldurulacak olan bilgiler için klavye üzerinde herhangi bir hatanın yapılmaması gerekmektedir. Ayrıca bu oldukça büyük bir önem arz eden unsurdur. Vize talebinin reddine karar verilmesi halinde de kişinin ödemesini yapmış olduğu vize harç bedeli kişinin tarafına aktarılmamaktadır.

Dubai e-vize yolu ile yapılacak olan online başvuru yapılır iken pasaport adına herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Kişinin aktif olarak kullandığı e-mail gelen kutusuna vize onaylanmış ise barkotlu bir şekilde gelmektedir ve Dubai’ye giriş esnasında kişi bu e-vizeyi ve pasaportunu gereken yerlerde göstermelidir. Ayrıca sürekli olarak yanında bulundurmasında da fayda vardır.

Dubai e-vizesi adına belirlenmiş birtakım kurallar mevcuttur. Pasaportun resim ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfalar ve beraberinde pasaportun geçerlilik süresinin gösteren sayfalar renkli olarak taratılıp, online vize başvurusu esnasında gerekli mercilere beyan edilmelidir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır

Fransa vizesinasıl alınır diye kişi tarafından merak ediliyor ise, işlem süresini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için kişi seyahatin amacına göre bir vize türünde başvuru yapması gerekmektedir. Fransa ülkesinin içerisinde 180 günlük bir süre zarfının 90 günü baz alınacak şekilde seyahat gerçekleştirilmek planlanıyor ise kişi, kısa süreli Fransa ülkesi adına vize başvuru talebinde bulunması gerekmektedir. Her vize türüne göre hem ortak hem de birbirinden çok farklı türlerde vize belgeleri mevcut olabilmektedir. Bu nedenden dolayı hazırlık süreci dikkatli ve talep edilen düzeyde hazırlanarak teslim edilmelidir.

Fransa vizesi başvuruları için kişi doğrudan yetkili makamlara başvurma hakkına sahip değildir. Yetkili mecraların yetkilendirmiş olduğu vize merkezleri ya da vize firmaları aracılığı ile kişi vize başvuru işleminde bulunabilme hakkına sahiptir. Aracı bir kurumun ise sadece diplomatik temsilciler olması da göz ardı edilemeyecek düzeyde bir önem arz etmektedir. Ancak kişi uzun süre Fransa ülkesinde seyahat planı gerçekleştirecek ise, uzun süreli D tipi vizesi adı altında konsolosluğa bizzat olarak direkt başvuru yapma hakkına da sahiptir.

Fransa vize merkezleri, kişinin Schengen vizesini sorunsuz ve kolay bir şekilde alması için gereken en titiz hizmeti ve yine kişinin adına sağlamaktadır. Kişinin karışık vize prosedürüne ait sorularını da hızlı bir yanıt ile cevap veren vize merkezleri temsilcileri gerekli evrakların takibinde, kişinin randevu alma sürecinde ve Schengen vizesinin başvuru formunun doldurulmasında kişiye gerekli desteği sağlar ve tecrübe ile sabit sorunları pratik bir şekilde çözerek kişiye gerekli hizmeti ve desteği sağlamış olmaktadır.

Kişinin vize başvurusu esnasında sunacak olduğu eksik evrak belgeleri ya da güncel durumuna uyum sağlamaması vize başvuru sürecinin olumsuz değerlendirilmesine, kişinin zaman kaybına uğramasına ve bunun ile beraber nihayetinde başvurmuş olduğu vize hakkında ret cevabının gelmesine olanak sağlamaktadır.

Fransa vizesi için kişinin mevcut durumdaki mesleğine ve durumuna bağlı olacak şekilde evrak belgesinin listesi, en güncel hali ile vize merkezleri temsilcileri tarafından kişi aranarak talep edilmektedir. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü takdirde gerekli evrakların bulunduğu liste üzerinde gerekli değişikleri uygulayabilme hakkına da sahiptir. Vize merkezi ise güncel bilgiler doğrultusunda gerekli evraklar ile kişinin başvuru işlemini yapmasına ve yine kişinin ihtiyacı olan vizeyi alması adına yardımcı olarak gerekli desteği sağlamaktadır.

Fransa vizesine sahip olmak isteyen kişiler, gerekli görülen tüm talimatları yerine getirdikten daha sonra, konsolosluğa yapılmış olan kısa süreli Schengen başvurusu kabul edilmediğinden dolayı vize tarafından işlem süreci hakkında bilgi almalıdır. Bunun yanı sıra vize merkezleri de zaman zaman başvuru yapan kişiyi arayarak süreç hakkında gerekli bilgilendirmeyi sağlamaktadır. Bu işlemler ise konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurum ve kurumlar aracılığı ile sağlanmaktadır.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda vizesiseyahat amacı adı altında kişi tarafından yetkili mecralara talep edilmektedir. Kişinin seyahat amacına göre vize türlerinde ise değişiklikler olmalıdır. Vize başvuru adına talep edilen gerekli evraklar, kişisel bilgilere uygun olacak bir şekilde merciler tarafından tespit edilir. Bu evraklar ise Hollanda Konsolosluğu tarafınca vize başvuru değerlendirme süresi boyunca makam tarafından talep edilen evraklardır.

İnternet ağları üzerindeki çeşitli web sayfalarında belirtilen genel anlamda talep edilen evrakları belirtse dahi her başvuru şahsın kişisel, mesleki pozisyonuna ve seyahat etmekteki amacına bağlı olarak değişiklikler sergilemektedir. Seyahat amacının ve meslek bilgilerinin kişiye uyumlu olarak evrakları sunmamak ve beraberinde vize başvurusunun olumsuz değerlendirilmesi adına yol açmaktadır. Başvuru dosyasının da kişiye özel hazırlanması için, profesyonelce bir merkezden vize danışmanlığının alınması tavsiye edilmektedir.

Hollanda vizesiişlemleri için talep edilen evraklar 2 adet farklı kategoriler halinde bulunmaktadır. Bunlardan ilk olarak seyahat amacının belirlenmesi halinde hazırlanması gerekli olan evraklardır. Seyahat amacı herhangi bir nedenden dolayı değişiklik gösterebilmektedir.

90 günü aşmayacak bir kısa süreli seyahatin amaçları; aile ziyaret vizesi, ticari amaç ile alınan vize, turistik seyahat vizesi, denizci vizesi, denizci transit vizesi, kültürel anlamdaki faaliyetleri kapsayacak (sportif faaliyetler vb.) vize, konferansa katılım vizesi ve tır şoförleri nedeni ile ülkeden çıkacak kişilere amaçları doğrultusunda farklı vize türleri uygulanmaktadır.

Herhangi bir neden doğrultusunda özel bir pasaporta sahip olan vatandaşlar ise Hollanda için gerçekleştirilecek olan seyahat için pasaportlarının geçerlilik sürelerinin 10 yıldan eski olmamasına dikkat etmelidirler. Eğer kişinin pasaportu 10 yıldan da eski ise yeniden pasaport talebinde bulunarak mevcut pasaportunu yenilemelidir. Hollanda ülkesine turistik ya da aile ve arkadaş ziyaretleri amacı ile yolculuk eden kişiler ise 90 günü aşmayacak bir şekilde seyahat planları olanların, pasaportlarının içerisinde geçerli ve çok girişli Schengen vizesinin bulunması gerekmektedir. Ayrıca vize alır iken kişinin pasaportunun da en az 2 adet sayfasının boş bulundurulması gerekmektedir.

Hollanda ülkesine turistik ziyaret ve yahut ticari ziyaret amacı ile kısa bir süreliğine seyahat edecek olan vatandaşlar, pasaportlarının içerisindeki çok girişli ve Schengen vizesine sahip değiller ise Hollanda ülkesi için alınacak olan Schengen vize uygulamasına tabi tutulmaktadırlar.

Yeşil, gri, kırmızı ya da siyah bir pasaporta özel bir nedenden dolayı sahip olan vatandaşlar ise, 180 günlük bir süre kapsamı içerisinde bulunan 90 günlük bir süre baz alınarak seyahat amacı planları mevcut ise, 90 günü aşmamak koşulu ile Hollanda Schengen Vizesi işleminden muaf tutulmaktadırlar.

Hollanda vizesi için 90 günden de daha fazla sürecek herhangi bir neden doğrultusunda mevcut olan durumlar nedeni ile Hollanda Konsolosluğu direkt olarak başvuruları kabul etmektedir. Kişinin evraklarının tam olmasından emin olması taraflarca tavsiye edilmektedir.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesitalep eden kişiler ilk adım olarak konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerinden ya da firmalarından randevu talep etmektedir. Randevu, vize merkezleri tarafından verilir ve gün, saat ve tarih belirtildikten sonra kişi talep edilen evrakları hazırlayarak başvuru merkezinde bulunmalıdır.

Kişi, başvuru merkezinde yetkililer tarafından gerekli desteği ve hizmeti görerek İngiltere vizesi almak için vize merkezi ülke danışmanları tarafından yönlendirilmektedir. Kişi, konsolosluğun talep ettiği evrakları ne ve doğru bir şekilde hazırlamalıdır. Evraklar hazırlandıktan sonra kişinin bilgileri ile uyuşup uyuşmadığı kontrol edilmelidir.

Bu gibi durumların kontrol edilmesinin nedeni ise kişinin başvuruda kullanacak olan evrakların eksik ya da hatalı olmasından dolayı ret cevabı ile sonuçlanmasıdır. Bu gibi durumları yaşamamak adına evraklar iyice kontrol edilmeli ve kişinin kişisel bilgileri ile uyum sağlamalıdır. Ancak eksik evrakların beyanında bulunuyor ise, konsolosluk kişiden gerekli olan ek evrakların talebinde inisiyatifi doğrultusunda bulunabilmektedir. Ya da direkt olarak kişinin İngiltere vizesi başvuru sürecinin reddine karar verebilme hakkına da sahiptir.

Eksik evraklara nazaran ek evrak talebinde bulunabilir ancak bir diğer dikkat edilmesi gereken huşu ise, evrakların içerisinde hatalı bir bilginin konsolosluğa beyan edilmesidir. Hatalı bir belgenin ibraz edilmesi akabinde kişi ve aracı durumunda olan vize merkezi hakkında cezai yaptırımların uygulanması muhtemeldir. Bu gibi olumsuz durumlarının yaşanmaması adına kişi vizeyi alabilmek adına başvuru süresince oldukça dikkatli olmasında büyük bir fayda vardır.

İngiltere vize işlemlerinde 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık gibi bir alternatif sunmaktadır. Ancak kişi uzun süreli İngiltere vizesine sahip olmak istiyor ise maksimum 6 ay kalabilmektedir. 6 aylık sürenin bitiminde ise kişinin İngiltere’den çıkış yapması zorunludur. Uzun süreli kalınacak vizelerde ise 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vizeler kişiye uygun görülmektedir. İngiltere vizesi alarak İngiltere’ye seyahat planı düzenleyen T.C vatandaşlar, İngiltere vize başvurusunda bulunan bireyler başvuru işlemlerinin gerçekleşebilmesi adına biyometrik bilgilerini (parmak izi) yetkili merkeze ibraz etmek mecburiyetindelerdir. Başvuru yapacak olan kişi biyometrik işlemleri adına parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılacağı merkeze bizzat gitmelidirler