25 MAYIS – 05 HAZİRAN & 12-22 TEMMUZ 

1.Gün              MERSİN – ADANA-İSTANBUL-BİŞKEK

Saat 16:30’de Mersin  eski stadyum önünde buluşma ve  Adana Havalimanına hareket. Bilet, bagaj, pasaport işlemlerimizin ardından Türk Havayollarının TK2469 sefer sayılı uçuşu ile saat  20:35’de  İstanbul yeni havalimanına hareket. Saat 22:20’de varış. Pasaport işlemlerinin ardından Türk Havayollarının TK344 sefer sayılı uçuşu ile saat 00:45’de Bişkek’e hareket.

2.Gün              BİŞKEK

Sabah saat 08:55’de Havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ve yerel rehberimiz eşliğinde 40 km uzakta Bişkek Ala Archa pitoresk uçurumunun içinde bulunan Ala-Archa National Park gezimizi yapıyoruz. Park, yaklaşık 200 km² alanı kapsar ve sahanın yüksekliği yaklaşık 1500 metredir. Park, Tanrı Dağları’nın bir bölümü ile Kırgız Ala Dağları’nın en yüksek tepesi 4895 m. Rakımlı Semenova Tian-Shanski Doruğu arasında derin vadi boyunca 15 km uzanır.Aynı adı taşıyan Ala – Arça Nehri bu ulusal parkın içinden, başkent Bişkek’e doğru akar. Şehir merkezine dönüş. Öğle yemeğimizi yerel bir restaurantta alıyoruz. Yemeğin ardından Bişkek şehir turumuzda; Ala- Too Meydanı ve Müzesi, Kara Bulgar Türkleri arasında oluşan Şan Kızı Destanı’ndan sonra ikinci İslami Türk destanı olan Manas Destanı’nın onuruna yaptırılan Manas Anıtı, Başkanlık Binası, Kırgızistan’da 2010 senesinde yaşanan halk hareketi esnasında yaşamını yitirenlerin anısına yaptırılan Devrim Anıtı, Lenin Anıtı, Eski Meydan, Parlamento Binası, Oak Parkı, Tarih Müzesi ve Ulusal Philarmonik binası göreceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği yerel bir restaurantta. Geceleme Bişkek’deki otelimizde.

3.Gün              BİŞKEK – BURANA – KEGETİ – DON ARİK – BİŞKEK

Sabah kahvaltısının ardından Kegeti Geçidi’ne doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde öncelikle Burana Kulesi’ni görüyor ve fotoğraflama şansına sahip oluyoruz. Burana Kulesi, Kırgızistan’ın Tokmok şehri yakınlarındaki Karahanlı’ların başkenti olan Balasagun’da yer almaktadır. İpek Yolu üzerinde bulunan Burana kulesi, Karahanlılar döneminde hem minare hem de gözetleme kulesi işlevlerini görmüştür. 9. yüzyıl sonlarında inşa edildiğinde yüksekliği 45 metre olan kule, 15. yüzyıldaki depremde 25 metreye düşmüştür. Burana Kulesi ziyaretimiz sonrasında rotamızı geleneksel bir Kırgız köyü olan Don Arik’e çeviriyoruz. Sonrasında Kırgız geleneklerinin vazgeçilmez bir parçası olan at oyunlarına katılıyor ve gözlemleme şansına sahip oluyoruz. Ulak-Tartysh, Kyok-Boryu, Tyiyin Enmei, Kyz-Kuumai gibi isimlerle anılan at oyunlarından birinde Kırgız geleneklerinin kendine hayran bırakan parçalarından olan at kültürünü daha yakından tanıyoruz. Bu deneyim sonrası yolumuzu Kegety Dağı Geçidi’ne çeviriyor ve burada Kırgız bir aileyi ziyaret ederek öğle yemeği için mola veriyoruz. Öğle yemeğimiz sonrası Kegety Dağı ve çevresindeki doğa harikalarından birisi olan nehir gezimizi yaparak Kegety Şelalesi’ni görüyor Bişkek’e geri dönüyoruz. Yerel bir restoranda alacağımız akşam yemeği ile birlikte dinlenmek için otelimize geçiyoruz. Geceleme Bişkek’deki otelimizde.

4.Gün              BİŞKEK ALMATA

Sabah kahvaltısının ardından Almati’ye doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 4,5 saat sürecek yolculuğumuz sonrasında öğleye doğru Almati’ye varış. Yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alarak Almati’de şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Kazakistan’ın güney doğusunda yer alan Almati, 1854 senesinde Rusların doğuda sınır kalesi olarak kurduğu bir şehir olmasına karşın, bugün 2 milyondan fazla nüfusu ile Orta Asya’nın en gelişmiş ve kozmopolitan şehridir. Alışveriş merkezleri, kumarhaneleri, lüksrestoranları ile misafirlerine zengin bir yaşam sunmaktadır. Panfilova Parkı içerisinde yer alan, özel atmosferi ve mimarisi ile oldukça etkileyici bir havaya sahip olan, etrafını saran ağaçların doğal güzelliği ile tarihin muhteşem atmosferini bir arada sunan Rus Ortodoks Katedrali olan Zenkov Katedrali, Kazak Müzik Enstrümanları Müzesi, Yeşil Pazar, tarihi müze, Medeo Boğazı, Kok-Tube Tepesi, Taş Sanat sergisi ve göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Turumuz sonrası yerel bir restoranda akşam yemeğimizi alıyor ve otele geçiyoruz. Geceleme Almati’deki otelimizde.

5.Gün              ALMATA HUN KOMPLEKSİ – ÇİMBULAK – MEDEO BOGAZI – ASTANA ( iç hat)

Sabah kahvaltısının ardından Hunların etnografik kompleksine doğru yola çıkıyor ve tarihten bugüne yıkıntıları ile dahi olsa ayakta kalmış tarihi kompleks ziyaretimiz ile birlikte Kırgızların geleneksel Şaşu adeti ile tanışıyoruz. Gezimiz sırasında Kazak geleneksel adetleri ile tanışıyor ve Tusay Kesu, Beşike Salu gibi görsel şovların görüyor ve Kazak çadırıyla tanışıyoruz. Atpen Audarysmak (atlarla çevirmek) ve Kız Kuu ( Kız kovalamak ) oyunlarını izliyoruz. Turumuzun devamında öğle yemeğimizi alıyor kazak milli yemeklerinden birinin yapılışını izliyoruz. Bölgeyi keşfetmek için vereceğimiz serbest zaman sonrasında Çimbulak ve Medeo Boğazı gezilerini yaparak Almati’ye havaalanına gidiyoruz. KC 991 sefer sayılı 18.50 ‘deki iç hat uçuşu ile Astana’ya hareket.20.30‘da Astana’ya varıyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz. Otelimize yerleşme ve geceleme Astana’daki otelimizde .

6.Gün              ASTANA TAŞKENT

Sabah kahvaltısının ardından Astana şehir turuna başlıyoruz. Arada öğle yemeği molası ile beraber iki parça halinde göreceğimiz yerler arasında Bağımsızlık Meydanı, Bayterek anıtı, Kazak eli anıt heykeli, Hazreti Sultan Camisi, Barış ve Uzlaşma Sarayı, Yeşil Su Bulvarı, Yuvarlak Meydanı, Han Şatır alışveriş merkezini sayabiliriz. Astana’da alacağımız akşam yemeğimizden sonra Astana havaalanına transfer edilerek yerel bir havayolu ile başka bir maceraya koyulmak üzere Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e gitmek üzere harekete ediyoruz. KC 123 sayılı sefer ile 21.20‘de Taşkente uçuyor, 22.20‘de Taşkent’te oluyoruz. Konaklama Taşkent’teki otelimizde

7.Gün              TAŞKENT

Sabah kahvaltısının ardından şehri yakından tanımak için Taşkent şehir turumuza başlıyoruz. Orta Asya’nın nüfus bakımından en büyük kenti olan Taşkent, eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde de Moskova, St. Petersburg ve Kiev’den sonra dördüncü büyük kenttir. 1966 yılında yaşanan yıkıcı depremin ardından kent, büyük ölçüde yeniden inşa edilmiştir. Çok sayıda tiyatro, konser, sinema salonları ve üniversitelerin bulunduğu Taşkent, Orta Asya’nın kültür başkenti sayılabilir. Şehir Sovyetler Birliği zamanında Orta Asya’nın Paris’i olarak nitelendirilmiştir. Alişer Navaiy Opera ve Bale Tiyatrosu, Kükeldaş Medresesi ,Bağımsızlık Meydanı, Hz. İmam Camii, Hz. Osman devrinden kalan en eski Kur’an mushafı, Emir Timur Müzesi ve Meydanı, Eski Şehir göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Öğlen saatinde Alisher Rakhimov misafirhanesinde geleneksel bir çay seremonisine katılıyoruz. Yerel bir restoranda alacağımız akşam yemeği ile birlikte otele geçiyoruz. Geceleme Taşkent’teki otelimizde.

8.Gün              TAŞKENT – ÜRGENÇ – KHİVA BUHAR

Sabah kahvaltısının ardından ( erken) havalimanına transfer ediliyor ve HY 051 sefer sayılı uçuş ile 07.15’te Ürgenç’e hareketediyoruz. 09.30’da Ürgenç’e varışımız ile birlikte havalimanında karşılanarak Hiva’ya gidiyor ve şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Harzemşah Devleti döneminde kurulan şehrin yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Toprak rengi ve kızılın hakim olduğu şehirde yaşayan insanlar binlerce yıllık geleneklerini hala koruyor ve taştan fırınlarda ‘nan’ denilen ekmeği pişiriyorlar. Söylenenlere göre: şehir soğuk ve lezzetli bir su çevresinde büyümüştür. Buna “Hiva” denilir ve günümüzde, şehrin eski kısmında bu kuyu görülebilmektedir. Çölde su arayan bitkin yaşlı adam, sopayla yere vurur ve orada bir kuyu bulur. Bunun üzerine sevinçle bağırır ve sonraki sözleri “Hey Vah” olur. Sonra burada “Vah” şehri inşa edilir. Turumuz sırasında İçhan Kale Arkeolojik Kompleks içerisinde, Muhammed Emin Han Medresesi, Kunya-Ark Kalesi, Kalta Minar Kulesi, İslam Hoca Medresesi ve Minaresi, Al- Şeyh Dede, Allah Kulu Han Medreses, Muhammed Rahim Han Medresesi, Şirgazi Han Medresesi, Pehlivan- Dervaze kapısı, Taşkale Kervansarayı, Pehlivan Mahmud Türbesi Cuma Camisi ve Minaresi gezeceğimiz yerler arasında olacaklar. Öğle saatlerine kadar yapacağımız şehir turumuzun ardından öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından serbest zaman. Hive’de alacağımız akşam yemeğinin ardından Ürgenç iç hatlar havaalanına transfer oluyoruz. HY 058 efer sayılı iç hatlar uçuşuyla Buhara’ya hareket ediyoruz. Geceleme Buhara’daki otelimizde.

9.Gün              BUHARA

Sabah kahvaltısının ardından  Buhara’da tam günlük bir şehir turuna çıkıyoruz. Mâverâü’n-nehr’in çok sayıda şehri, kasabası, nahiyesi ve köyü olmasına rağmen bunların en gözde ve tanınmış olanı Buhârâ’dır. Müslümanlar buraya “Fâhire” (kıymetli/değerli) derler ve doğunun “Kubbetü’l-İslâm”ı olarak kabul ederler. Buranın İslâm âlemindeki yeri, Medine ve Bağdat gibidir. Burada yetişen alimler dünya literatüründe çok önemli kişilerdir. Bölgenin en eski yerleşim birimlerinden biri olan Buhârâ, efsanelerle karışmış kadîm bir tarihe sahip olup, ilk sakinleri Türklerdir. Sadece kadîm tarihiyle değil, fizikî ve coğrafî yapısı; sanatsal ve mimarî dokusu; sur ve kalesi; sulama kanalları; ekonomik, zirai ve ticarî potansiyeli; köşk, saray ve pazarları ve yetiştirdiği âlim ve sanatkârları ile de her dönemde kendisinden söz ettiren Buhârâ, uzun yıllar Akhunlar, Göktürkler ve Türgişler gibi Türk devletlerinin hâkimiyetinde kalmıştır. Mâverâü’n-nehr’in en önemli kültür ve medeniyet merkezi hâline gelen şehir, söz konusu devletlerin egemenliği dönemlerinde yaşanan siyasî kargaşa ve otorite boşluğunda bile bu yapısını korumuştur. Bölgede hüküm süren çoğu Türk kökenli mahalli hükümdarların veya beylerin idaresinde bölgenin en önemli şehirlerinden biri olma özelliğini sürdürmüştür. Nakşi Bendi Türbesi, Ark Kalesi, Leb-i Havuz Külliyesi, Bolo-Havuz Mescidi, Miri Arap Medresesi, Kalan minaresi ve Mescidi, Uluğbey Medresesi gezeceğimiz yerler arasında olacaklar. Şehir turumuz esnasında yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Yöresel dans gösterisi eşliğinde akşam yemeğimizi aldıktan sonra geceleme için Buhara’daki otelimize gidiyoruz.

10.Gün                        SEMERKANT BUHARA

Sabah kahvaltısının ardından Buhara şehir turuna devam ediyoruz. Buhara’da alacağımız öğle yemeğinin ardından öğleden sonra hızlı tren ile Semerkant’a hareket ediyoruz. Semerkant’a varışımızın ardından akşam yemeğimizi alıyoruz. Geceleme Semerkant’taki otelimizde.

11.GÜN           SEMERKANT

Sabah kahvaltısının ardından Semerkant şehir turumuza başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve İpek Yolu üzerinde bulunması sebebi ile tarih boyunca önemli bir yere sahip olan Semerkant, ülkenin en eski ve üçüncü büyük şehridir. Cengiz Han veya Abbasiler gibi pek çok kültürün egemenliğinde kalmış, 14.yüzyılda Timur İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. Bu dönemden şehrin merkezindeki Bibi Hanım Camii, Gur Emir Türbesi gibi günümüze kadar kalmayı başaran önemli ve tarihi yapılar halen şehri süslemektedir. Geçmişin izleri sadece tarihi yapılarda değil, geleneklerde de devam etmektedir. Nakış, altın işlemeciliği, ipek dokumacılığı, bakır işlemeciliği seramik sanatı, oymacılık ve ahşap üzeri boyama halen devam eden önemli geleneklerdendir. Varışımız ile birlikte otelimize yerleşiyor arsından öğle yemeğimizi alıyor ve Semerkant’ta kısa bir şehir turuna çıkıyoruz. Semerkant’ın kalbi olan Registan Meydanı, meydanın etrafına yapılmış olan Uluğ Bey Rasathanesi, Timur’un Moğol eşi Bibi Hanım adına yaptırdığı Bibi Hanım Mescidi, İmam Buhari Türbesi, Gur Emir Türbesi, Şah-ı Zinde Kompleksi göreceğimiz yerler arasındadır. Akşam yemeği sonrası otelimizde kısa süre dinleniyoruz.

12.Gün                        SEMERKANT –İSTANBUL – ADANA – MERSİN

Reberinizin belirteceği saatte(gece yarısından sonra) havalimanına transfer. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından, Türk Havayolları TK373 sefer sayılı uçuçu ile saat 05:40’da İstanbul yeni havalimanına varış. Yerel saat ile 08:50’de varışımızın ardından  Türk HavayollarıTK2480 sefer sayılı uçuşu ile saat 10:15’de Adana’ya hareket.Saat 11:55’de Adana’ya varış ve Mersin’e transfer

 

PAKET FİYATI 2 ve 3 Kişilik

Oda / Kişi başı

Tek Kişilik

Oda Farkı

02 – 12 Yaş

Çocuk

0 – 2 Yaş

Çocuk

NAKIT 2495 USD 575 USD 2445 USD 350 USD

 

KREDİ KARTI TEK ÇEKİMLERDE  BANKA FARKLARI EKLENMEKTEDİR

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN SERVİSLERİMİZ

 • Türk Havayolları tarifeli seferi ile Adana / İstanbul Bişkek -Semerkant/ İstanbul / Adana uçak bileti
 • Mersin / Adana / Mersin transfer
 • 10 gece otel konaklaması
 • Otellerde alınacak 9 kahvaltı
 • Otellerde ya da yerel restoranlarda alınacak 10 Akşam yemeği (set menü)
 • Buhara’da Yöresel Dans gösterisi eşliğinde Akşam yemeği
 • Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Almata – Astana & Astana –Taskent & Taşkent-Ürgençç & ürgenç- Buhara arası yerel uçuş
 • Buhara – Semerkant tren bileti
 • Tüm transferler
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • MARİNATUR refakati

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN SERVİSLERİMİZ

 • Yurt dışı çıkış harcı (150 TL)
 • Seyahat sağlık sigortası ( 25 Euro ) (65 yaş üstü için %100 Sürprim uygulanır
 • Program dışı turlar
 • Yemeklerde alınacak içecekler
 • Kişisel harcamalar, otel ekstraları (oda servisleri, telefon vb.) bahşiş
 • Programda dahil olduğu açıkca belirtilmemiş her türlü hizmet
 • Vize (Türkiye Cumhuriyeti pasaportları vizeden muaftır.)

 

NOTLAR:

**Panoramik şehir turları müze ve ören yerleri girişleri içermemekte olup, şehir hakkında genel bilgi vermek amaçlıdır.
**Triple odalarda (3 kişilik oda: dbl yatak + ekstra yatak) 3. yatak ek yatak veya sofa bed olup, standart yataklardan daha küçüktür.
**Triple odalar (3 kişilik) müsaitliğe bağlı olarak verilmektedir. Müsaitlik olduğu takdirde 3 kişilik oda rezervasyonu yapılır. Triple odalar ek yatak sebebi ile daha küçüktür.
**Çocuk indirimi 2 yetişkin ile aynı odada konaklama yapıldığı takdirde geçerlidir.
**Otellerde genellikle check-in saati 14:00 (bazı ülkelerde 15:00’dır), check-out saati 10:00’dur. (bazı ülkelerde 09:00’dur)
**Programlarımız için otellerden grup rezervasyonları yapılmaktadır. Grup kahvaltılarının içeriği münferit kahvaltıların içeriğinden farklı olabilir.  Gidilen ülkelerdeki otellerde alınacak olan kahvaltıların içeriği Türk kahvaltısı değildir. Grup kahvaltıları genelde continental kahvaltı olarak ayrı salonda verilmektedir.  Continental kahvaltı temel olarak çay ya da kahve, marmelat ve kruvasandan oluşup, ülkeye göre değişiklikler göstermektedir.

**Pasaportların seyahat tarihinin bitimi baz alınarak minimum 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. 6 aydan az süreyle seyahat eden misafirlerimiz, ülke pasaport polisleri tarafından ülkeye alınmama durumu ile karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda sorumluluk pasaport sahibine aittir.

**Cep telefonlarınızı yurtdışında kullanabilmek için Türkiye’den ayrılmadan önce, telefonunuzun yurtdışına açık olup olmadığını gsm operatörünüzden kontrol etmeniz tavsiye edilir.

**Programlarda belirtilen uçuş saatleri havayolları tarafından bildirilen saatlerdir. Özel seferlerle düzenlenen turlarımızda uçak saatleri 48 saat öncesine kadar değişiklik gösterebilir. Marinatur havayolu ile misafir arasında aracı konumundadır. Havayolundan kaynaklı gecikme, iptal, havaalanı ve havayolu değişikliği, kapasite üzerinde satış yapılması, hizmet aksamaları vb. gibi durumlardan Marinatur hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
**Programlarda verilen yol mesafeleri harita bazlıdır. Trafik, hava şartları, gidilen ülkenin coğrafi konumu, yol çalışmaları ve şartları gibi durumlarda yolculuk süreleri uzayabilir.

 

ÖNEMLİNOT:
**Kazakistan’a giriş yapacak yolcuların pasaportlarında hiçbir şekilde zedelenme ve özellikle dikişlerinde yırtık olmaması gerekmektedir. Kazak gümrük pasaport polisi tarafından geri çevrilebilirler. Ayrıca seyahat tarihi itibariyle minimum 6 aylık geçerliliği olan pasaport sahibi olmaları gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.